Projekty

Projekt APVT-18-016902 (2003-2005): Regionalizácia klimatických pomerov a imisnej záťaže podľa lesných oblastí a geomorfologických celkov Slovenska

Projekt sa zaoberá regionalizáciou klimatických pomerov a imisnej záťaže podľa lesných oblastí a geomorfologických celkov Slovenska.  Spracovali sa  klimatické charakteristiky lesných oblastí a to v závislosti od významných prvkov reliéfu (nadmorská výška príp. expozícia) s využitím modelov a prostriedkami GIS.  Výstupom projektu je aj komplexná databáza podkladových údajov základných a odvodených klimatických veličín a parametrov znečistenia ovzdušia na báze identifikovaných a georeferencovaných staníc.  Výsledky zahŕňajú súbor tematických máp s obsahom prezentácie vybraných klimatických charakteristík a charakteristík znečistenia ovzdušia a zrážok podľa lesných oblastí Slovenska. V projekte sú spracované nielen hodnoty koncentrácií polutantov a depozície acidifikačných elementov, ale sú vyhodnotené aj z hľadiska prekračovania ekologických limitných hodnôt (kritických úrovní a záťaži). Projekt podáva informácie dôležite a využiteľné v rezorte životného prostredia, v pôdohospodárstve, hlavne v lesnom hospodárstve ako aj pri ochrane prírody a krajiny.

 

Zvyšovanie spoločenských a environmentálnych funkcií lesa v regióne Chentii, Mongolsko – projekt SlovakAid (2009-2010)

Cieľom projektu bolo prispieť k ochrane životného prostredia, napredovaniu v lesníctve a trvalo udržateľnom rozvoji lesov. Hlavnou úlohou našich  expertov bol terénny prieskum a založenie siete trvalých monitorovacích plôch na ktorých sa budú dlhodobo sledovať a vyhodnocovať taxačné údaje, zdravotný stav lesných porastov a ekologická stabilita biotopov. Základným predpokladom pre založenie siete monitorovacích plôch boli vyhodnotenia diaľkového prieskumu zeme, satelitných záznamov a leteckých snímok. Prvé informačné výstupy sa použili na vypracovanie revitalizačného plánu poškodených lesov, ako aj na manažmentové lesnícke plány a environmentálne opatrenia. Pre zabezpečenie kontinuity zberu a vyhodnocovania údajov zabezpečila slovenská strana mongolského partnera príslušným technickým vybavením včítane informačných technológií, softvéru, meracích pomôcok a mapových podkladov. Projekt zahŕňal aj metodickú a finančnú pomoc pri budovaní regionálnej lesnej škôlky. Sadenice produkované v budúcich rokoch boli použité na zalesňovanie holín ako aj na vylepšenie  a revitalizáciu lesných plôch postihnutých lesnými požiarmi, biotickými a abiotickými škodlivými činiteľmi. Významnou časťou projektu bola aj edukačná činnosť slovenských lektorov v Mongolsku, ako aj návšteva vybraných mongolských multiplikátorov projektu v lesníckych inštitúciách a podnikoch na Slovensku.

Projekt SAMRS/2010/14/01 (EFRA-KEFRI) - Stratégia ochrany lesov pre zabezpečenie bilancie uhlíka a zachovanie biodiverzity v podmienkach klimatickej zmeny v Keni (2010-2011)

Projekt bol riešený v spolupráci s Kenským lesníckym výskumným ústavom v Nairobi v rámci pomoci Slovenskej republiky pri napĺňaní záverov Dohovoru o klíme (UN FCCC) a bol zamený na nasledovné oblasti:

1. Podpora vodohospodárskych funkcií lesa v krajine, spojená so zvyšovaním lesnatosti vodohospodársky citlivých území, vrátane ochrany novo zalesnených území.

2. Zmierňovanie dôsledkov exploatácie prírodných lesov pôvodným obyvateľstvom a regulovanie agrolesnickych aktivít v prírodných lesoch.

3. Skvalitňovanie manažmentu národných parkov a využitie ich potenciálu pre zlepšovanie socioekonomických podmienok miestnych komunít.

4. Bioindikácia vplyvu GKZ na lesné spoločenstvá Kene.

5. Transfer poznatkov a edukačných stratégií